Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Monitor Zdrowia OSOZ: Rośnie popyt na leki bez recepty

Pomimo, że kwiecień br. w porównaniu do marca odnotował niższy obrót w aptece, to nie oznacza to pogorszenia sytuacji zdrowotnej kraju.

Rok do roku, średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1% i wg Monitora Zdrowia OSOZ, wzrost sprzedaży leków w najbliższych miesiącach będzie się powiększał. Przy okazji rośnie marża aptek, co nie jest jednak spowodowane podwyższaniem cen leków, ale coraz większym popytem na leki sprzedawane bez recepty.

W kwietniu tylko jedna kategoria „produkty dermatologiczne” wzrosła w średniej aptece pod względem wartości sprzedaży w porównaniu do marca, a wzrost ten wyniósł 2,79%.
Pozostałe kategorie zanotowały spadek, z czego największy dotyczył leków przeciwzakaźnych. Natomiast do grup produktów najczęściej sprzedawanych w aptece w kwietniu należały produkty na przewód pokarmowy i metabolizm, produkty na układ sercowo naczyniowy, produkty na centralny układ nerwowy oraz produkty na układ oddechowy.

Udział każdej z tych grup w całkowitej sprzedaży aptecznej przekroczył 10% i być może w dużej części jest to związane z nietypową ostatnio pogodą. Aktualnie Monitor OSOZ prowadzi badania, czy zwiększona sprzedaż leków jest w jakimś stopniu skorelowana z miejscami dotkniętymi powodzią.

Wraz z okresem letnim w sprzedaży aptecznej dokonuje się zmiana struktury sprzedażowej. W porównaniu do marca spadł udział zarówno leków jak i suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych.
Wzrósł za to udział pozostałych produktów, w tym w zdecydowanej większości kosmetyków. Oznacza to jedno – zima definitywnie minęła i zaczynamy dbać o swój wygląd.

  • Mamy do czynienia w Polsce z coraz większym popytem na leki bez recepty. Większe wydatki na leki bez recepty pociągają za sobą mniejsze nakłady na leki refundowane. Być może dzięki temu poprawi się nieco budżet NFZ i zmaleją szybko rosnące dotychczas wydatki na refundację kosztów leków – analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Monitor Zdrowia OSOZ to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia, który w każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.


Rys_podzial_kategori_sprzedazy_aptecznej.gif

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH