Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Lekomania?

Polacy spośród wszystkich narodów europejskich używają najwięcej leków. Refundacja farmaceutyków stosowanych przez Wielkopolan pochłania co piątą złotówkę całego budżetu funduszu zdrowia – pisze “Głos Wielkopolski”. Stosujemy także za dużo leków na własną rękę, obciążając nadmiernie swoje kieszenie i narażając zdrowie. W Poznaniu policzyli koszty w Wielkopolskim Oddziale NFZ. Leki wypisywane w ub.r.na recepty, zabrały prawie 20 procent pieniędzy przeznaczonych na operacje i rehabilitację, ratownictwo oraz profilaktykę. Daje to ponad pół miliarda złotych. Ale na tym się nie skończy. Tendencja wzrostowa “konsumpcji leków” obserwowana jest od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby nagle miała się zatrzymać – uważa dziennik.

Według niego, wyjaśnienie przyczyn tej lekomanii nie jest proste. Profesor Andrzej Cieśliński, kierownik I Kliniki Kardiologii zauważa brak wiedzy u pacjentów, dotyczącej szkodliwości nadużywania leków.

“Często dowiaduję się, że pacjent wykupił 12 różnych lekarstw, a kiedy mu tłumaczę, że tylko trzy są ważne, czuje się zdezorientowany” – powiada profesor. Jego zdaniem, jest to duże obciążenie dla zdrowia pacjenta, ale też dla jego kieszeni i budżetu NFZ – odnotowuje “Głos Wielkopolski”.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH