Farmaceuta radzi... depresja

Farmaceuta radzi… depresja


###Leczę się na depresję. Do tej pory stosowałam Seronil, ale nie przynosił on pożądanego rezultatu. Lekarz przepisał mi więc Efectin. Czy jest to skuteczniejszy lek?

Wrażliwość na terapię przeciwdepresyjną jest sprawą bardzo indywidualną i często uwarunkowana jest genetycznie. Stąd też lekarz, widząc, że leczenie Seronilem nie przynosi rezultatu, zdecydował się zastosować lek przeciwdepresyjny z innej grupy. Być może będzie on u Pani skuteczniejszy.

Z taką zmianą leczenia związane jest jednak pewne ryzyko. Istnieje bowiem możliwość wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego. Nie jest to zjawisko częste, niemniej jednak stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

W grupie ryzyka są przede wszystkim pacjenci leczeni za pomocą leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), zwłaszcza na etapie ustalania dawki terapeutycznej leku. SSRI są wydalane z organizmu przez długi czas, stad też mogą się skumulować w organizmie i doprowadzić do zbyt gwałtownego i dużego wzrostu poziomu serotoniny w mózgu.

Drugą grupą osób narażonych na wystąpienie zespołu serotoninowego są pacjenci, u których terapia lekiem z grupy SSRI nie przyniosła oczekiwanego efektu i lekarz dodał preparat z innej grupy wzmacniający działanie pierwszego leku. Szczególnie niebezpieczne są połączenia leków z grupy SSRI (fluoksetyna, fluwoksamina, citalopram, escitalopram, sertralina) z klomipraminą (Hydiphen, Anafranil), moklobemidem (Mocloxil, Moklar) czy wenlafaksyną (Efectin).

Należy także zaznaczyć, że wystąpienie zespołu serotoninowego nie jest do końca zależne od lekarza, gdyż reakcje organizmu na dane dawki leków są bardzo indywidualne u różnych pacjentów. Takie reakcje mogą się zdarzać nawet wtedy, gdy psychiatra postępuje zgodnie z najlepszą wiedzą lekarską.

Objawami sugerującymi zespół serotoninowy u osoby leczącej się na depresję są: ból głowy, halucynacje, przyspieszenie toku myślenia, podwyższona temperatura ciała, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie skóry, poszerzenie źrenic, bezsenność, zagubienie, niepokój, sztywność mięśni, nadciśnienie tętnicze, przyspieszona akcja serca, nudności, wymioty, biegunka, drgawki.

Nieleczony zespół serotoninowy może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Podjęcie odpowiednich kroków na oddziale szpitalnym pozwala skutecznie zażegnać to niebezpieczeństwo.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH