Jogurtowe bakterie chronią jelita podczas radioterapii

Probiotyczne bakterie, podobne jak w jogurcie, chronią jelita myszy przed uszkodzeniem przez promieniowanie jonizujące – informuje pismo „Gut”.

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że podawany myszom probiotyk, zawierający bakterie kwasu mlekowego – między innymi Lactobacillus rhamnosus GG(LGG) – w dużej mierze chroni nabłonek jelita przed działaniem promieniowania jonizującego.

Szybko dzielące się komórki nabłonka jelita są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie. Często ulegają uszkodzeniu w przypadku pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka prostaty, pęcherza moczowego czy szyjki lub trzonu macicy. Następstwem obumierania komórek nabłonka może być uciążliwa biegunka, a niekiedy sepsa. Czasem trzeba zrezygnować z radioterapii lub ograniczyć dawkę promieniowania.

Wprawdzie dotychczasowe próby stosowania probiotyków u pacjentów poddawanych radioterapii nie dawały pomyślnych rezultatów, jednak może to wynikać z tego, że podawano je po zabiegu, a nie przed nim. Tymczasem, jak wydają się dowodzić eksperymenty na myszach, probiotyki mają działanie ochronne, nie zaś wspomagające odbudowę nabłonka jelitowego. Prawdopodobnie chodzi o blokowanie obumierania komórek (apoptozy).

(Źródło: PAP)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH