Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Jogurt zmniejsza wchłanianie metali ciężkich

Jogurt probiotyczny może zmniejszyć wchłanianie niektórych metali ciężkich i toksyn środowiskowych u kobiet w ciąży nawet o 78 proc.

Co więcej, doświadczenia kanadyjskich uczonych dostarczają pierwszych dowodów klinicznych na to, że jogurt może być stosowany w celu zmniejszenia ryzyka śmiertelnego zatrucia związkami rtęci i arsenu.

Toksyny takie jak arsen, rtęć i ołów są powszechnie spotykane w wodzie pitnej czy żywności, zwłaszcza w rybach i konserwach. Niska w natężeniu, ale za to przewlekła ekspozycja na metale ciężkie zwiększa ryzyko zapadalności na pewne nowotwory oraz wpływa na opóźnienie rozwoju neurologicznego i zdolności poznawczych u dzieci.

Niektóre występujące w organizmie bakterie mogą mieć korzystny wpływ na poziom toksycznych metali w ustroju. Lactobacillus rhamnosus, popularny szczep występujący w jogurtach, oprócz właściwości wiązania się z metalami ciężkimi dodatkowo wspiera system immunologiczny.

W badaniu poddano ocenie 44 dzieci w wieku szkolnym i 60 kobiet ciężarnych zamieszkujących okolice jeziora Wiktoria w Tanzanii. Obszar ten wybrano ze względu na bardzo duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Poziom rtęci i ołowiu w ustroju dzieci z Tanzanii był nawet 7 razy wyższy w porównaniu do dzieci kanadyjskich. Jest to spowodowane nie tylko bezpośrednią ekspozycją na toksyny, ale przede wszystkim dietą rybną na tym terenie.

Celem doświadczenia była ocena poziomu metali ciężkich w organizmie po określonym czasie jedzenia jogurtów probiotycznych zawierających szczep Lactobacillus rhamnosus. Wyniki okazały się bardzo obiecujące, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety ciężarne. Jogurt zmniejszał absorpcję rtęci do 36 proc. i arsenu do 78 proc.

–Wyniki badań prowadzonych w Tanzanii są ekscytujące z wielu powodów. Po pierwsze pokazują, że prosta i tania żywność fermentowana może zapewnić inne korzyści prócz podstawowej – żywieniowej. Ludzie żyjący w tych zakątkach świata powinni włączyć jogurty probiotyczne do swojej diety. Bezsprzecznie najważniejsze jest znaczenie badania dla kobiet będących w ciąży i rozwijających się dzieci – podsumował prof. Gregor Reid, kierownik badania.

(Źródło: biotechnologia.pl)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH