Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Iberis Amara – niepozorna roślinka łagodząca ból brzucha

Ubiorek gorzki, (Iberis Amara) ma drobne, białe płatki i jest raczej niepozorna. Można ja spotkać na ogórkach skalnych, a nawet na łąkach.

Roślina ta znana była już w starożytności, w swoich pracach opisywali ją m.in. Galen – wybitny lekarz rzymski żyjący w II w. n. e., a także Pliniusz, historyk i pisarz, który jako pierwszy zastosował nazwę Iberis. Nazwa wskazuje na pochodzenie rośliny z okolic Półwyspu Iberyjskiego, amara oznacza „gorzki w smaku”.

Specyfiki z Iberis amara (ubiorek gorzki) były stosowane jako środek pobudzający apetyt, a także w przypadku dny i chorób reumatycznych, jak również zewnętrznie przez samego Hipokratesa – jako środek przyspieszający gojenie.

Mamy w tym przypadku do czynienia z całą gamą zwalczanych dolegliwości: od problemów z trawieniem, schorzeń zapalnych i zranień skórnych po – udowodnione w połowie lat 50. XX wieku dzięki farmakologicznym i klinicznym badaniom – prokinetyczne, przeciwzapalne i chroniące błonę śluzową działanie ubiorka gorzkiego.

Współczesne badania kliniczne potwierdziły unikalny wpływ Iberis amara na zwiększanie napięcia mięśni żołądka i jelit. Osłabienie napięcia lub nawet zwiotczenie mięśni żołądka i jelit powoduje, że nie są one w stanie przesunąć treści pokarmowej do dalszej części układu pokarmowego. Zaleganie pokarmu w żołądku powoduje uczucie pełności. Pokarm zalegający w jelitach ulega procesom fermentacyjnym, produkowane są gazy (metan i wodór), które w efekcie powodują uczucie wzdęcia.

Najnowsze badania kliniczne potwierdzają, że wyciąg ze świeżej rośliny Iberis amara – zwiększa napięcie mięśni żołądka i jelit w niepobudzonych lub słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, przez co łagodzi objawy uczucia pełności i wzdęcia.

Wyciąg z Iberis Amara normalizuje ruchy żołądka (skurcze i rozkurcze) żołądka i ruch jelit, a także zmniejsza objawy Zespołu Jelita Drażliwego.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH