Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Głodówka dla urody

Od września do gliwickiego ośrodka leczenia nerwic trafiło 50 nastolatków. Diagnoza: anoreksja. – Ostatnio to już epidemia, powiedziała “Gazecie Wyborczej” dr Iwona Sosnowska- Wieczorek, dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej w Katowicach.

Dziewczyny z katowickich gimnazjów odchudzają się grupami. – Najlepsza dieta? Nie jeść. Przecież nie będę robić sałatek, bo niby za co? – mówi ładna, bardzo szczupła blondynka. Podkrążone oczy, ręce jak patyki.

Jej koleżanka wymyśliła dietę ogórkową: rano kiszony ogórek, do szkoły surowy, wieczorem znowu kiszony. Tak miało być przez kilka dni, ale nie wytrzymała. Zjadła dwa ziemniaki. Schudła trzy kilogramy. Twierdzi, że za mało.

W gimnazjach liczenie kalorii przybrało niespotykane rozmiary. – To poważny problem. Dziewczyny umawiają się klasami na odchudzanie, zażywają środki przeczyszczające. Podrażniają sobie żołądek i jelita, potem wymiotują, mówi Małgorzata Glenc, psycholog w Gimnazjum nr 15 w Katowicach.

  • Przybywa takich dziewcząt. To często wina ich matek i ciotek. Mają bzika na punkcie wyglądu – opowiada Aleksandra Pyrzyk, pedagog szkolny w Gimnazjum nr 3 w Katowicach. Nawet ojcowie mówią córkom: “odchudź się”, gdy przybierają na wadze w okresie dorastania. Nauczyciele również potrafią się przyczynić do dramatów. Wystarczy uwaga wuefisty do uczennicy: “mogłabyś schudnąć” – tłumaczy dr Barbara Czekaj z “Dąbrówki”.

Od nowego roku epidemiolodzy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) uruchomią w szkołach program “Trzymaj formę”. Obejmie milion uczniów w pięciu tysiącach szkół. Marlena Jankowiak z GIS zapowiada, że tematami szkoleń będą otyłość, anoreksja, bulimia i problemy z zaburzeniami jedzenia. Będzie to promocja zdrowego życia, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety.?

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH