Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Choroby starych domów

Wykorzystując najnowszą, super czułą aparaturę analityczną udało się określić? substancje toksyczne(mykotoksyny), wytwarzane przez różne rodzaje grzybów
(np. Stachybotrys chartarum), które w dużej ilości są obecne w osadach na ścianach, kurzu, pyle jaki można znaleźć w zawilgoconym, zagrzybionym domu.

Powszechność występowania w powietrzu mykotoksyn jest najprawdopodobniej powodem powstawania różnego rodzaju chorób u osób mieszkających w zaatakowanych przez grzyby domach, donosi “Journal of Environmental Monitoring”.

“W warunkach wysokiej wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych w szybkim tempie zaczynają rozwijać się grzybnie wielu rodzajów grzybów np. Stachybotrys spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., Trichoderma spp., Cladosporium spp., które atakują elementy wykonane z gipsu, drewna, papieru, a nawet materiału izolacyjnego” – wyjaśnia doktor Lennart Larsson z Lund University (Szwecja).

Naukowcy współpracujący z dr Larssonem opracowali technikę analizy próbek pobranych z zagrzybionych domów, dzięki której można określić rodzaje oraz ilość mykotoksyn jaka wytwarzana jest przez grzyby i na obecność jakiej narażeni są ludzie mieszkający w takich budynkach.

W badaniach posłużono się próbkami pobranymi z otoczenia konstrukcji zaatakowanej przez grzyb – Stachybotrys chartarum. Próbka została zanalizowana za pomocą nowoczesnej aparatury analitycznej GC-MS? (połączonego chromatografu gazowego GC i spektrometru masowego MS).

W ten sposób badacze mogli określić charakter chemiczny oraz ilość mykotoksyn, jaka wytwarzana była przez grzyba (minimalna ilość wykrywana za pomocą zestawu GC-MS to 0,1 picograma – 10-12 g!).

Jak zauważają naukowcy stężenie mykotoksyn w powietrzu wewnątrz oraz w otoczeniu budynków zaatakowanych przez grzyby jest tak duże, iż może wywoływać objawy chorobowe u ludzi.

Dotąd, choć występowanie grzybów na ścianach łączono z różnymi objawami chorobowymi u ludzi zamieszkujących te pomieszczenia, nie określono dokładnie co może być bezpośrednią przyczyną złego samopoczucia mieszkańców.

Według dr Larssona, nowa metoda badawcza pozwoli nie tylko na wczesne wykrycie ataku grzybów w przestrzeniach mieszkalnych, ale również dzięki identyfikacji toksyny pomoże w dobraniu najskuteczniejszej metody zarówno niszczenia grzybni, jak i leczenia chorych ludzi.

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH