Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Tysiące Polaków nie wie, że ma cukrzycę

Aż 57 proc. chorych na cukrzycę w Polsce miało rozpoznaną chorobę przypadkowo, a 21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy we krwi – wykazał najnowszy raport „Społeczny obraz cukrzycy”.

Raport opublikowano w związku z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Wykorzystano w nim sondaż TNS OBOB, jaki przeprowadzono we wrześniu i październiku 2010 r. na reprezentatywnej grupie 2010 Polaków w wieku powyżej 15 lat.

Z opracowania wynika, że w ostatnich pięciu latach jedynie 49 proc. Polaków badało sobie poziom glukozy we krwi. W ostatnich dwóch latach takie badanie wykonało 39 proc. ankietowanych, a przed 2-5 laty – jedynie 10 proc.

„Jest to niepokojące, ponieważ regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę zanim jeszcze spowoduje w organizmie liczne powikłania (…)” – podkreślił prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Z raportu wynika, że u 36 proc. chorych cukrzyca została wykryta podczas rutynowej wizyty u lekarza, a u 34 proc. z powodu podejrzenia występowania tej choroby. Niektórzy pacjenci są chorzy już od 10 lat, zanim choroba zostanie u nich zdiagnozowana.

Raport ujawnił, że większość Polaków niewiele wie o cukrzycy. 35 proc. badanych nie ma pojęcia, jakie są jej skutki. 23 proc. twierdzi, że powoduje ona śpiączkę cukrzycową, a 21 proc. – kłopoty ze wzrokiem. Jedynie od 5 do 10 proc. ankietowanych wskazuje na faktycznie powikłania cukrzycy, takie jak zawał serca, zaburzenia krążenia w kończynach i konieczność amputacji stopy z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.

52 proc. osób zdaje sobie sprawę, że na cukrzycę najczęściej chorują osoby otyłe, z nadwagą. 38 proc. ankietowanych uważa, że zagrożone są osoby, które mają krewnych chorych na cukrzycę. 25 proc. twierdzi, że doprowadza do niej jedzenie tłustych potraw, a 23 proc. sądzi, że niekorzystne jest zbyt częste spożywanie słodyczy.

„Niewielka wiedza o cukrzycy objawia się również tym, że osoby, które zachorują na cukrzycę, nie chcą poznać, jaka jest jej istota, by lepiej mogli sobie z nią radzić” – podkreśla prof. Czupryniak. Pacjenci oczekują od lekarza, że to on ma ich wyleczyć, tymczasem efekty terapii w jednakowym stopniu zależą od specjalisty, jak i samego chorego.

Z badania NATPOL opublikowanego w wrześniu 2011 r. wynika, że w latach 2002-2011 liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce zwiększyła się z 4 do 5 proc. „Tylko pozornie wydaje się, że to niewiele, wniosek jest bowiem taki, że w ciągu jednej dekady liczba chorych na cukrzycę w Polsce zwiększa się aż o 25 proc. To bardzo duża dynamika wzrostu zachorowań” – powiedział prof. Czupryniak.

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła, że listopad po raz pierwszy będzie w Polsce miesiącem walki z tą chorobą i rozpoczyna cykliczną kampanię edukacyjną. Przez cały miesiąc czynny będzie diabetofon, pod którym dyżurować będą pielęgniarki diabetologiczne. Powstała też specjalna strona kampanii: www.nie-cukrzycy.pl.

Od 14 do 28 listopada w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi czynne będą punkty diabetologiczne, w których będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom glukozy we krwi, sprawdzić masę ciała i określić wskaźnik BMI oraz skontrolować ciśnienie tętnicze krwi.

Na całym świecie na cukrzycę choruje 300 mln ludzi. W Polsce jest 1,6 mln osób z wykrytą chorobą, ale ocenia się, że przynajmniej 700 tys. Polaków choruje na cukrzycę, ale jeszcze o tym nie wie.

(Źródło: PAP)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH