Nowa metoda leczenia trądziku

Nowa metoda leczenia trądziku – fototermoliza – łączy ultradźwięki, nanocząstki pokryte złotem oraz laser. Autorami odkrycia są amerykańscy naukowcy, którzy dzielą się swoimi wnioskami na łamach „Journal of Controlled Release”.

Ultradźwięki o niskiej częstotliwości przepychają pokryte złotem cząstki tlenku krzemu przez mieszek włosowy aż do gruczołu łojowego. – Unikatową cechą tych cząstek jest to, że gdy potraktuje się je laserem, skutecznie konwertują światło w ciepło na drodze powierzchniowego rezonansu plazmonowego – mówi prof. Samir Mitragotri z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

Cząstki z tlenku krzemu i złota są bardzo drobne – mają średnicę ok. 1/100 ludzkiego włosa (150 nm). Kiedy odłożą się w docelowym obszarze, kieruje się na nie światło lasera.

Złote powłoki są zaprojektowane w taki sposób, by pochłaniać fale z zakresu bliskiej podczerwieni, a podgrzane nanocząstki dezaktywują gruczoły łojowe. Łój i cząstki są później normalnie wydalane. – Jeśli wyłączy się gruczoły produkujące nadmierną ilość sebum, zasadniczo usuwa się przyczynę trądziku – wyjaśnia ekspert.

Autorzy publikacji z „Journal of Controlled Release” podkreślają, że w odróżnieniu od tradycyjnych metod, wybiórcza fototermoliza nie podrażnia ani nie wysusza powierzchni skóry. Nie stwarza też ryzyka oporności ani nie prowadzi do żadnych innych długoterminowych efektów ubocznych, związanych z antybiotykoterapią czy pozostałymi rozwiązaniami układowymi.

Prof. Mitragotri informuje, że fototermoliza jest polecana zwłaszcza osobom z zaawansowanym, ciężkim bądź opornym na leczenie trądzikiem.

Studium stosunkowo szybko przeszło z fazy koncepcji do testów klinicznych. Trzeba się jednak przyjrzeć kilku długofalowym aspektom, m.in. czy zachodzi uszkodzenie mieszków, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Istotne są także ewentualne przeciwwskazania oraz najbardziej korzystne parametry nowej terapii.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu AUDIT

Wypełnij nasz test i dowiedz się czy masz problem z piciem alkoholu

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH