Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody
Grzybica

Grzybica


Grzybica jest schorzeniem przewlekłym, trudnym do wyleczenia. Może doprowadzić do utraty paznokci, kłopotów z chodzeniem i trwałych zmian na skórze. Profilaktyka i szybkie rozpoczęcie leczenia uchroni nas przed niezwykle przykrymi konsekwencjami.

Grzybicę skóry wywołują grzyby Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Do rozwoju potrzebują organicznego podłoża, czyli skóry, rozwijają się bardzo szybko, a ich zarodniki są bardzo trwałe i łatwo wywołują zakażenie. Najczęstsza jest grzybica stóp. Można się nią zarazić
we wspólnych przebieralniach i prysznicach (np. na basenie), a także korzystając z tego samego ręcznika, co osoba chora (przenoszą się na nim zarodniki grzyba). Infekcji sprzyja nadmierna potliwość stóp oraz niektóre choroby, np. cukrzyca.

Objawy grzybicy
Pierwotnym objawem grzybicy są pęcherzyki i strupy na brzegach podeszwy lub między palcami stóp. Potem następuje pękanie naskórka, który rozmięka i złuszcza się płatami. Jeżeli w porę nie podejmiemy kuracji, grzybica rozwinie się, doprowadzając do łuszczenia się skóry, czemu towarzyszy swędzenie i wyraźne zaczerwienienie w miejscu objętym infekcją.
Podobne objawy daje zakażenie drożdżakami. Jesteśmy na nie narażeni zwłaszcza w porze letniej, jeżeli nie zapobiegamy nadmiernemu poceniu stóp, niedokładnie je wycieramy lub chodzimy boso po wilgotnym piasku.

Niebezpieczne powikłania grzybicy
Zlekceważenie pierwszych objawów grzybicy może doprowadzić do powikłań – zainfekowania paznokci. Pojawiają się biało-żółte smugi, płytka matowieje, ulega zgrubieniu i kruszy się. Leczenie w tym wypadku jest trudne i długo trwa, ponieważ odpowiednie preparaty trudno wnikają w płytkę paznokcia.
Najważniejsza jest, jak zwykle, profilaktyka. Trzeba unikać przegrzewania stóp, dokładnie wycierać je po kąpieli i po wyjściu z wody, na basenach i we wspólnych prysznicach nosić własne klapki, a przede wszystkim zapobiegać nadmiernemu poceniu się stóp i nie nosić skarpet z syntetycznych materiałów.

Leczenie grzybicy
Po zauważeniu pierwszych objawów grzybicy należy natychmiast zastosować preparaty lecznicze zawierające substancje grzybobójcze. Aerozole, maści i pudry możemy stosować także profilaktycznie, zwłaszcza jeżeli ryzyko zakażenia jest wysokie (basen, sauna, chodzenie boso po publicznych plażach i mokrych posadzkach).


#Najważniejsza profilaktyka
Profilaktycznie stosuje się preparaty, które zmniejszają wydzielanie potu, likwidują przykry zapach i chłodzą stopy. Są dostępne w postaci zasypek (pudrów), kremów i aerozoli. Należy ich używać szczególnie w ciepłe dni i wtedy, gdy stopy narażone są na przegrzanie, np. w obuwiu sportowym w czasie intensywnego uprawiania sportu lub obuwiu gumowym. Zabezpieczanie stóp powinno stać się nawykiem, tak jak używanie dezodorantów.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH