Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Odporny wirus

Naukowcy wykryli w Chinach nowy szczep wirusa ptasiej grypy. Najprawdopodobniej jest on odporny na dotychczas wynalezione szczepionki i może wywołać nową falę zachorowań drobiu w Azji Południowo-Wschodniej, a także w innych regionach Eurazji. Jest on zaraźliwy również dla ludzi.

Szczep nazwany został roboczo “wirusem z Fujian”, ponieważ po raz pierwszy wyodrębniono go prowincji Fujian na południu Chin w marcu 2005 roku. Od października 2005 roku wykrywano go coraz częściej już w sześciu prowincjach chińskich, gdzie wypierał inne szczepy wirusa typu H5N1 i stał się szczepem najczęściej dominującym.

Wirus przekroczył również granice – przedostał się już do Laosu, Malezji, Tajlandii oraz Hongkongu. W Tajlandii, a prawdopodobnie również w wielu miejscach w Chinach, wywołał ptasią grypę u ludzi.

Naukowcy nie wykluczają, że szczep ten powstał w trakcie wprowadzania programu szczepień, którego celem było uchronienie ptactwa domowego przed masowymi zarażeniami wcześniej spotykanymi szczepami wirusa H5N1. Program szczepień wprowadzono w Chinach na szeroką skalę we wrześniu 2005 roku.

Nowy szczep wykrył zespół naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu pod kierownictwem profesora Yi Guan. Relację z ich badań zamieszczono we wtorkowym numerze wydawnictwa Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Cytowany przez AP specjalista Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Michael L.Perdue mówi, że nowy szczep nie powoduje zwiększonego? zagrożenia dla ludzi “jeśli nie brać pod uwagę faktu, że jest on już dość? szeroko rozpowszechniony”. Powoduje on wprawdzie zachorowania ludzi, ale jak dotąd nie ma żadnych dowodów na to, że jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka, co bardzo zwiększałoby zagrożenie epidemiologiczne.

Więcej: PAP – Nauka w Polsce

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH