Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Grypa z lotu ptaka

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że nie ma obecnie ognisk ptasiej grypy ani w Polsce, ani w innych państwach UE.

Wiceminister podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna prowadzi stały monitoring ptaków, regularnie pobierane są próbki, które bada laboratorium w Puławach, ale jak dotąd nie stwierdzono pojawienia się ptasiej grypy w naszym kraju.

Resort rolnictwa ma przygotowane stosowne rozporządzenie, które będzie obowiązywało z chwilą pojawienia się w Polsce zagrożenia ptasią grypą. Przepisy te regulują sposób postępowania odpowiednich służb weterynaryjnych tak, by uniemożliwić przeniesienie się wirusa z dzikiego ptactwa na drób hodowlany.

Henryk Kowalczyk dodał, że Główny Lekarz Weterynarii przeprowadził już akcję informacyjną wśród hodowców drobiu. W przypadku stwierdzenia grypy u ptaków w innych krajach może zostać wstrzymany import drobiu, ale o tym zadecyduje Komisja Europejska, więc nie ma potrzeby wydawania takich zakazów przez polskie władze.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH