Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Sprawdź, czy nie masz jaskry!

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo. Niemal niezauważalnie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest jej wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Zapraszamy na badania przesiewowe, które będzie można wykonać bezpłatnie 16 marca 2019, w ramach Dnia Otwartego w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Jaskra, powszechny złodziej wzroku

Jaskra to termin określający kilkanaście jednostek chorobowych prowadzących do zaniku nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różnią się one częstością występowania, czynnikami ryzyka, objawami, rokowaniami i metodami leczenia. Mają jednak wspólny mianownik – prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.

Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty, zaraz po zaćmie. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób.

Konieczne badania przesiewowe

Niestety, większa część z nich jest świadoma schorzenia ze względu na jego bezobjawowy przebieg. O samej chorobie również wiemy niewiele. Choć wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, większość z nas nigdy nie badała go w kierunku jaskry! Tymczasem okuliści alarmują: niemal 70% przypadków choroby w Polsce wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok, nawet pomimo intensywnego leczenia. Kiedy objawy jaskry zauważa już sam pacjent, cofnięcie zmian chorobowych jest niemożliwe.

Jedynym wyjściem z sytuacji są regularne badania w kierunku jaskry. Umożliwiają jej wykrycie we wczesnym stadium. Wbrew obiegowym opiniom, jakoby jaskra była jedynie chorobą osób w wieku podeszłym, powinny je wykonywać osoby już po 35. roku życia. Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

Bezpłatne badania w CMO Laser prof. Szaflika

Klinika prof. Jerzego Szaflika już 16 marca 2019 organizuje Dzień Otwarty, w ramach którego będą miały miejsce bezpłatne konsultacje z okulistami i badania przesiewowe w kierunku jaskry. Odbędą się one w placówce Kliniki, w Warszawie przy ul. Dolańskiego 2. Na badanie zaproszone są wszystkie osoby, u których nie zdiagnozowano dotąd jaskry i które przez ostatni rok nie odwiedzały okulisty. Nie jest konieczne posiadanie skierowania. Badanie nie wymaga przygotowania się, ale osoby noszące soczewki kontaktowe proszone są o ich zdjęcie przed jego rozpoczęciem.

Dzień Otwarty w CMO Laser

Klinika organizuje dni otwarte w ramach Światowego Tygodnia Jaskry. Przypada on w tym roku na 10-16 marca. Jest on częścią akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. CMO Laser co roku wspiera tę akcję PTO, przyczyniając się do zwiększenia świadomości pacjentów na temat jaskry i wzrostu wykrywalności choroby we wczesnym stadium.

Obowiązują zapisy telefoniczne:
+48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

informacja prasowa: Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” 

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH