Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – czy to już globalna epidemia?

NAFLD to poważne wyzwanie medyczne, które aktualnie zyskuje miano globalnej epidemii. Jak z walczyć z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby?

Za choroby wątroby w dużym stopniu odpowiada nadmierne spożywanie alkoholu. Jednak NAFLD to choroba polegają na nadmiernym gromadzeniu lipidów w hepatocytach u osób, które nie nadużywają alkoholu. Stąd nazwa – niealkoholowa.

Dbaj o wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiada za ponad 500 funkcji. Poza tym jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. W przypadku uszkodzenia wątroba nie może spełniać swoich funkcji.

Podstawowym budulcem błon otaczających komórki wątroby są fosfolipidy, które stanowią blisko 65% jej składu. W każdym przypadku choroby wątroby lub jej uszkodzenia następuje zmniejszenie poziomu fosfolipidów, zmiana ich składu i zmniejszenie płynności błon. Ponadto może prowadzić do zaburzeń czynności wątroby i zaburzeń aktywności enzymów, receptorów i białek przenośnikowych związanych z błonami.

Niewłaściwa dieta sprzyja NAFLD

Niedobór fosfolipidów w diecie może sprzyjać niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby. NAFLD jest najczęstszą przyczyną przewlekłego uszkodzenia tego narządu i może przejść w kolejne stadia – prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego.

Czynniki ryzyka NAFLD

Kluczowym czynnikiem ryzyka NAFLD jest otyłość, do której prowadzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Szczególnie nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, przy niedoborze wielonienasyconych kwasów omega-6 prowadzi do zaburzeń syntezy fosfolipidów w wątrobie. Konieczne jest wówczas systematyczne uzupełnianie mieszaniną fosfolipidów uzyskiwanych z nasion soi, zawierających fosfatydylocholinę, bogatą we wspomniane kwasy omega-64.

Niezbędne fosfolipidy

Nie wszystkie fosfolipidy wchodzą w struktury błon komórkowych lub szlaki metaboliczne. Muszą to być fosfolipidy niezbędne (EPL – Essential phospholipids) wysokiej jakości. Powinny zawierać wysoki poziom kwasu linolowego, który jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny omega-6.

Fosfolipidy niezbędne pełnią szereg dobroczynnych funkcji dla wątroby. Najważniejsze z nich to różnicowanie, proliferacje i regeneracja komórek oraz do transport cząsteczek przez błony. Poza tym hamują procesy włóknienia w  wątrobie, zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, uczestniczą w trawieniu tłuszczów i poprawiają wchłanianie się nierozpuszczonych witamin. Przede wszystkim jednak, fosfolipidy niezbędne wnikają w uszkodzone części błon komórkowych wątroby i przyspieszają jej regenerację.

Suplementy diety nie pomogą

Wysokiej jakości fosfolipidy niezbędne, bogate w najważniejszy składnik aktywny – dilinoleilofosfatydylocholinę (DLPC), zawierają wyłącznie wysokiej jakości leki.

źródło: informacja prasowa Procontent Communication

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH