Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody
Cukrzyca pod kontrolą

Flozyny na listach refundacyjnychOd listopada do refundacji wchodzą flozyny. Będą mogli otrzymać je pacjenci z cukrzycą typu 2, nieskutecznie leczeni metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika. Na refundację tych leków środowisko ekspertów i pacjentów czekało od lat. O komentarz poprosiliśmy wiceministra Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za refundację leków.

Flozyny mogą znacząco opóźnić przyjmowanie insuliny, mają działanie kardioprotekcyjne, chronią przed niewydolnością serca, chorobami nerek. Obiecywałem już na początku roku, że wejście flozyn do refundacji jest kwestią czasu, jednak okazało się, że to duży, trudny rynek. Rozmawialiśmy wspólnie ze wszystkimi firmami, które złożyły wnioski refundacyjne, warunki były jednolite dla wszystkich firm. Leki będą refundowane dla pacjentów w trzeciej linii leczenia cukrzycy typu 2, czyli po nieskuteczności stosowania metforminy oraz pochodnych sulfonylomocznika. Do tej pory pacjenci w takiej sytuacji przechodzili na insulinę; obecnie będą mogli otrzymać flozyny. Dzięki temu wydłużyliśmy okres leczenia przed zastosowaniem insuliny. Zdaniem ekspertów czas do zastosowania insuliny wydłuży się od 2 do 4 lat, jednak będziemy to obserwować.

Efekty stosowania flozyn są bardzo dobre, te leki chronią przed powikłaniami sercowo-naczyniowymi cukrzycy, m.in. przed niewydolnością serca, działają kardioprotekcyjnie, dlatego będziemy starać się w przyszłości rozszerzać wskazania do refundacji. Będziemy na bieżąco analizować sytuację, liczymy na bardzo dobre dane, ponieważ ściśle współpracujemy z NFZ, który przygotowuje szczegółowe analizy. Będziemy widzieli z miesiąca na miesiąc, ilu przybywa pacjentów przybywa na terapii flozynami i ilu przechodzi na leczenie insuliną. Wiemy, że są szersze wskazania do stosowanie flozyn, to leki zalecane już po metforminie (a nawet w niektórych przypadkach przed metforminą), dlatego będziemy starać się stopniowo rozszerzać wskazania do refundacji. Na leczenie cukrzycy staramy się patrzeć szeroko: do refundacji weszły kolejne nowe insuliny, a także nowy system do monitorowania glikemii (metodą skanowania). Tak więc traktujemy leczenie cukrzycy bardzo szeroko. Współpracujemy również z NFZ, który prowadzi akcję edukacyjną NieCukrz, podkreślającą, jak ważny w zapobieganiu cukrzycy jest zdrowy styl życia.

Katarzyna Pinkosz

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH