Włosom i paznokciom na ratunek

Włosom i paznokciom na ratunek


Wiele kobiet skarży się, że po zimie ich włosy i paznokcie są zniszczone i osłabione. Zwykle zły stan włosów przejawia się ich przesuszeniem i nadmiernym wypadaniem, paznokcie natomiast stają się kruche, łamliwe.

W zimie pojawia się wiele czynników, które wpływają na kondycję naszych włosów i paznokci. Podstawowym problemem jest dieta – zimowa pora roku nie sprzyja jej urozmaiceniu. Na talerzu często brakuje odpowiedniej ilości witamin i minerałów, których organizm potrzebuje więcej. Włosom nie służą nakrycia głowy, ciągłe zmiany temperatury, a przede wszystkim mróz oraz przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Wymienione czynniki powodują, że stają się one mocno przesuszone, a tym samym łamliwe i matowe. Z powodu niedoboru minerałów i witamin mogą zacząć wypadać. Paznokcie natomiast bardzo szybko reagują osłabieniem płytki, przebarwieniami, łamliwością – określone objawy są najczęściej charakterystyczne dla substancji odżywczej, której nam akurat brakuje. Pomocy może potrzebować również skóra dłoni, która wystawiona na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych może stać się mocno przesuszona i pękać.

Profilaktyka i pielęgnacja

Najlepiej z problemem walczyć już zimą i o odpowiednią dietę oraz zabiegi pielęgnacyjne zadbać przed nadejściem cieplejszych wiosennych dni. Kiedy jednak problem już się pojawi, również można podjąć odpowiednie kroki ratunkowe.

Podstawowym zaleceniem jest wspominania już prawidłowa, zdrowa i zbilansowana dieta. Musi ona dostarczać do organizmu niezbędne składniki, które odpowiadają za stan naszych włosów i paznokci. Należą tu przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina H, witamina E, cynk, selen, żelazo i wapń. Jeśli nasz organizm jest po zimie mocno osłabiony, można rozważyć zastosowanie odpowiednio skomponowanych suplementów diety, które szybko uzupełnią powstałe braki. Warto wybrać preparat przeznaczony z myślą o włosach i paznokciach, ponieważ jego skład będzie optymalnie skomponowany. Przed jego zakupem można zasięgnąć porady dermatologa, który na podstawie charakterystycznych objawów pomoże określić, jakich składników odżywczych nam brakuje. Należy również pamiętać, że skuteczność takiego preparatu, to przede wszystkim jego regularne przyjmowanie – minimum przez miesiąc, a w przypadku dużych niedoborów terapia może się przeciągnąć nawet do trzech miesięcy. Pacjentom warto jednak przypominać, że powinno być to jedynie rozwiązanie doraźne, nie może zastępować zdrowego trybu życia.

Drugim krokiem jest odpowiednia pielęgnacja od zewnątrz. W aptece można zaopatrzyć się w specjalne preparaty do mycia włosów i odżywki, których zadaniem powinno być przede wszystkim głębokie nawilżenie oraz wzmocnienie struktury włosa. W swoim składzie zawierają np. aminokwasy, oleje, czy kwas hialuronowy. Do pielęgnacji paznokci można zakupić odżywki, które mają za zadanie wzmocnić płytkę od zewnątrz dzięki zawartości odpowiednich witamin i minerałów. Dobrze jest również skrócić łamliwe paznokcie i ładnie je opiłować, najlepiej przy pomocy pilnika papierowego. Do dłoni warto wybrać krem głęboko regenerujący, odżywczy i nawilżający. Na popękaną skórę można zaproponować maść z alantoiną lub gliceryną, które zregenerują uszkodzoną skórę. W warunkach domowych można zalecić również wykonanie maski z rozgrzanej parafiny, która stanowi świetny ratunek dla skóry dłoni, ale również dla paznokci.

Suplementy diety dla zdrowych włosów i paznokci

Preparaty witaminowo-mineralne stworzone z myślą o dostarczaniu do organizmu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej budowy i funkcjonowania skóry, włosów i paznokci nazywają się nutrikosmetykami, czyli kosmetykami stosowanymi od wewnątrz. Potocznie mówi się o nich również „pigułki urody”. Ich głównym zadaniem jest rola pielęgnacyjna, ale niektóre z nich mogą działać również profilaktycznie, a nawet leczniczo. Potrzeba stosowania pielęgnacji od wewnątrz związana jest z faktem, iż skóra stanowi szczelną barierę dla czynników zewnętrznych. Dlatego wiele substancji naniesionych na jej powierzchnię nie ma szansy przeniknąć nawet przez warstwę rogową, a tym samym dotrzeć do miejsca, gdzie miałyby zadziałać.

Nutrikosmetyki są dobrym wyborem, jeśli chcemy uzupełnić powstałe podczas zimy niedobory, związane z nieodpowiednią dietą, a ich stosowanie może wpłynąć na kondycję włosów i paznokci. Najczęściej spotykamy się z preparatami złożonymi, choć w aptekach dostać można również produkty zawierające tylko jeden składnik aktywny – ich wybór powinien być podyktowany pewnością niedoboru, jakiego mikroelementu dotyczą danego pacjenta.

Składniki nutrikosmetyków

Krzem – zwykle występuje pod postacią swojego tlenku, czyli krzemionki i najczęściej jest to wyciąg ze skrzypu polnego (zawiera 10-15% krzemionki). Najbogatszym źródłem tego związku jest jednak bambus (jego młode pędy zawierają do 75% krzemionki). Bambus to szybko rosnąca egzotyczna roślina charakteryzująca się bardzo dużą wytrzymałością oraz elastycznością, a także zdolnością do regeneracji. Odpowiednia podaż krzemu w organizmie zapewnia zdrowy wygląd włosów i paznokci, zmniejsza też ich łamliwość oraz ogranicza nadmierne wypadanie, rozdwajanie się końcówek i przyśpiesza ich wzrost. Badania kliniczne pokazują również, że spożycie związków krzemu ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość, grubość oraz elastyczność włosa. Działanie to związane jest z faktem, iż krzem uczestniczy w procesie biosyntezy kolagenu, składnika tkanki łącznej, tworzy również wiązania krzyżowe w keratynie oraz jest jednym ze składników mukopolisacharydów. Krzem wpływa również na przyśpieszenie gojenia się ran oraz zmniejsza natężenie stanu zapalnego.

Cynk – bierze udział w licznych procesach metabolicznych i jest składnikiem ważnych białek regulatorowych. Jego niedobór w organizmie bardzo szybko objawia się nadmiernym wypadaniem i łamliwością włosów i może mieć związek z pogorszeniem się kondycji skóry oraz paznokci, na powierzchni których mogą pojawić się białe plamki. Ma to związek z faktem, iż jedną z jego ról jest udział w biosyntezie kolagenu. Poza tym cynk pełni również rolę antyoksydacyjną i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Miedź – podobnie jak cynk, również jest kofaktorem wielu enzymów i składnikiem ważnych białek. Wpływa na prawidłową budowę kolagenu tworząc w jego strukturach wiązania krzyżowe, poza tym zmiata wolne rodniki, a jej niedobór może prowadzić do odbarwień i zmian strukturalnych we włosie.

Wapń – pierwiastek ten wzmacnia płytkę paznokcia i strukturę włosów. Zapewnia im twardość i wytrzymałość, jego niedobór bardzo szybko przejawia się w ich nadmiernej kruchości i łamliwości.

Żelazo – niedobór tego składnika mineralnego powoduje pojawienie się na powierzchni paznokci bruzd i ich łamliwość oraz nadmierne wypadanie włosów. Jego rola związana jest przede wszystkim z udziałem w procesach oddychania komórkowego, które dostarcza wszystkim strukturom energii do wzrostu i różnicowania się.

Witaminy – wśród witamin, o których należy pamiętać chcąc zadbać o kondycję osłabionych po zimie włosów i paznokci znajdują się witaminy z grupy B. Najlepiej przyjmować je jako kompleks, ponieważ wzajemnie wpływają na swoje działanie i wchłanianie. Ich prawidłowy poziom odpowiada za funkcjonowanie błon śluzowych, poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów, przyśpiesza również wzrost oraz regenerację komórek je budujących. Witaminy z grupy B regulują również pracę gruczołów łojowych. Bardzo często w skład nutrikosmetyków wchodzi witamina H, nazywana również biotyną. Jej niedobór związany jest z nadmiernym wypadaniem włosów oraz zmniejszeniem wytrzymałości płytki paznokciowej. Wśród pozostałych witamin będących składnikami preparatów na włosy i paznokcie są głównie antyoksydanty, czyli witaminy E i C, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz procesami związanymi ze starzeniem się.

Aminokwasy – na stan włosów i paznokci duży wpływ ma również suplementacja aminokwasów, które stanowią podstawowy budulec najważniejszego białka – keratyny. W ponad 90 proc. buduje ono strukturę naszych włosów. Aminokwasy te charakteryzują się zawartością siarki, która odpowiada za tworzenie się odpowiednich wiązań pomiędzy cząsteczkami białka. Są nimi metionina i cysteina.

4.7/5 - (70 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH